Eşyalı kiralık daire İstanbul’da rekor kırıyor

566

İstanbul gibi büyük şehirlerde emlak piyasasının önemli bir unsuru, eşyalı kiralık daire seçenekleri oluyor. Kiralama yapılacak olan daire içerisinde, kullanılmak üzere eşyaların bulunması durumu, son yıllarda artış gösteriyor. Bu tarz dairelerin sahipleri, tamamen bu amaçlı kiralamalar yapabildikleri gibi belli süre boş kalacak kendi evleri için kiralama işlemi de uygulayabiliyorlar.

İstanbul, eşyalı kiralık daire seçenekleri için en çok seçenek sunan şehirlerden biri olarak görülüyor. Kalabalık bir şehir olmasının yanı sıra ülkemizin finans ve ticaret merkezi olarak değerlendirilmesi İstanbul’a dışarıda gelen kişi sayısını da arttırıyor. Bunların yanı sıra, İstanbul’un sahip olduğu turizm potansiyeli dolayısıyla ziyarete gelen kişi sayısı çok yüksek olabiliyor. Bu gibi nedenler ile birlikte İstanbul, kiralık emlak seçenekleri içerisinde en fazla eşyalı daire seçeneklerini sunan şehir olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul’un belirli ilçe ve semtlerinde, eşyalı daire bulmak çok daha kolay olabiliyor. Finans merkezlerine veya ticari alanlara yakın olan Beşiktaş, Şişli, Kadıköy ve Beyoğlu gibi ilçeler ile toplu konutların yoğun olduğu Ataşehir ve Beylikdüzü ilçeleri, eşyalı daire seçeneklerinin yoğun görüldüğü ilçeler arasında yer alıyor. 

Eşyalı kiralık daire avantajları ve dezavantajları

Kiralama yapan kişiler için eşyalı kiralık daire seçenekleri ile ilgili olarak merak edilen hususlardan birisi de avantajlı olup olmadığı olarak görülüyor. Kiralamak istenilen dairenin, eşyalı olarak kiralanmasının bazı avantajları bulunuyor. Kısa süreli olarak kiralama yapacak kişiler açısından, kiralanacak olan dairenin eşya içermesi daha avantajlı olabiliyor. Bekarlar veya geçici bir süre için başka şehre gidenler, evlerinde kullanacakları eşyalara masraf yapmak yerine eşyalı kiralama yapabiliyorlar. Evde kullanmak üzere asgari eşyanın bile satın alınması büyük masraflar doğurabiliyor. Üstelik kira süresi sonunda eşyaların durumunun ne olacağı gibi sorunlarda ortadan kaldırılıyor. İş gezisi ve benzeri durumlar amacı ile çok sık şehir değiştiren kişiler için taşınma sorununun ortadan kalkması da avantaj olarak görülüyor. Yeni bir ev kurma sürecindeki masraf ve zorluklar bu şekilde aşılabiliyor. Aynı zamanda dekorasyon işlemleri ile uğraşma zorlukları çözülebiliyor.

Fakat eşyalı kiralık daire tutmanın bazı noktalarda dezavantajları da bulunuyor. Bazı eşyalı daireler, yüksek kira bedellerine sahip olabiliyor. Yüksek kira bedelleri sebebi ile kiralama işlemi avantaj olmaktan çıkabiliyor. Bu noktada, kiralama süresi dikkate alınarak değerlendirme yapılabiliyor. Kira süresinin avantaj olmaktan çıktığı zamanlar için eşyalı ev kiralamak mantıklı olmayabiliyor. Üstelik çoğu zaman eşyalı ev kiralama işlemlerinde depozito da talep ediyor. Bu depozito sebebi ile kiracılar için daha fazla yük oluşabiliyor. Dairenin içerisinde bulunan eşyaların ihtiyacı karşılaması önemli olduğundan, ihtiyacı karşılamayacak eşyaların bulunduğu evleri kiralamak mantıklı olmuyor. Bu nedenle, kiralama işlemini yapmadan önce mutlaka dairenin görülmesi tavsiye ediliyor.

Nerede eşyalı kiralık daire bulunabilir?

Ülkemizde mobilyalı kiralık daire seçenekleri en fazla İstanbul’da bulunuyor. Ancak bu seçenekler İstanbul ile sınırlı kalmıyor. İstanbul gibi kalabalık ve dışarıdan gelen kişi sayısı yüksek olan Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirler de bu konuda seçenekler sunuyor. Bu şehirler, İstanbul kadar olmasa da her geçen gün artan oranlarda eşyalı daire seçenekleri sağlıyor.

Diğer bir seçenek olarak tatil bölgeleri karşımıza çıkıyor. Ağırlıklı olarak Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde bulunan tatil kentlerinde, yaz aylarında yoğunluk görülüyor. Tatil için gelen kişi sayısının artışı, bu konuda bir ihtiyaç doğuruyor. Otel ve benzeri tesislerde rahat edemeyen kişiler eşyalı daire seçeneklerine yöneliyor. Daha rahat ve huzurlu bir tatil yapabilmek için bu daireler en doğru tercih olarak görülüyor.

PAYLAŞ