En güzel orman evleri

19811

Doğayı sevenlerin en çok istedikleri şeyler arasında orman evleri ilk sıralarda bulunuyor. Yemyeşil ağaçların içerisinde, kuşlar ve çiçekler ile bir arada yaşamak ve temiz havayı solumak onlar için vazgeçilmez bir keyif. Pek çok kişi, şehrin kalabalığından uzaklaşarak sessiz ve sakin bir yaşantı için bu şekilde alanlara yerleşmenin hayali ile yaşıyor. Bütçesi uygun olanlar için hafta sonu ya da kısa süreli tatil seçenekleri amacı ile kullanılabilen orman içerisinde evlere sahip olmak mümkün olabiliyor. Ancak bütçesi uygun olmayanlar için emeklilik zamanları adına yapılan planlardan ibaret olarak da kalabiliyor. Ülkemizde ve dünya genelinde pek çok ülkede orman evleri giderek artan şekilde tercih edilen evler olarak görülüyor. Şehrin kalabalığından ve yorucu havasından kaçmak, sessiz ve sakin bir yere yerleşmek için bu tarz evler yoğun şekilde kullanılıyor. Orman havasının olduğu ve sakin bir alanda sahip olunan orman içerisindeki evler ile ilgili çok farklı seçenekler bulunuyor.

En güzel orman evleri, ahşap malzemeden üretilmiş ya da kaplanmış olan evler olurken, ormanın doğal yapısına uygun olarak inşa edilen evler ile doğallık bozulmadan orijinal bir eve de sahip olunabiliyor. Çevresi ağaç ile kaplanmış olan evler, ağacın özel dokusu ve kokusunu evin içerisinde hissettirerek farklı duygular sunuyor. Ağaçların sağladığı doyulmaz his ve koku sayesinde, insanlar şehrin kalabalığından her fırsatta bu tarz evlere kaçmak istiyor. Evlerin sahip olduğu balkon ya da teraslar, evleri daha keyifli hale getiriyor. Bu balkon ve teraslardaki güzel manzaralar ile doyumsuz zamanlar geçirmek mümkün oluyor. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında bu balkon ve teraslarda evin içerisine göre daha fazla zaman geçirilmesi tercih ediliyor.

Orman evleri için dekorasyon önerileri  

Genel ev yapılarında olduğu gibi orman evleri ile ilgili olarak da önem verilmesi gereken konular arasında dekorasyon bulunuyor. Evlerin dekorasyonu, içerisinde iyi zaman geçirmek ve severek kullanmak için önemli konular arasında yer alıyor. Dekorasyon için pek çok kişi ahşap malzemeleri tercih ediyor. Evin içerisinin dışarısı gibi ahşap malzemeler ile donatılması güzel bir görüntü ve uyum oluşmasını sağlıyor. Ahşap masa, sandalye, sehpa ve benzer ürünler seçilerek doğallık ile ilgili olarak önemli adımlar atılmış olunuyor. Ahşabın sağladığı güzellik ve estetik ile birlikte kullanışlı ve az yer kaplayan ürünler seçilmesi, kullanımını kolaylaştırıyor.

Dekorasyon için ahşap ürünler ile birlikte doğal taşlar da kullanılabiliyor. Doğal taşlar, evlerin hem içlerinin hem de dışlarının kaplanması için kullanılabiliyor. Taş malzemenin yaz aylarında serin olması ve evlere bu serinliği yansıtması nedeni ile kullanımı sık karşılaşılan bir durum oluyor. İç kısımlarda ise doğal taşların kullanılabileceği farklı alanlar bulunuyor. Özellikle kış aylarında kullanılmak üzere tasarlanan şömineler, çok özel oluyor. Etrafına döşenecek doğal taşlar ile bu alanlar, estetik olarak daha güzel görünüyor. Orman içerisinde bulunan evlerin geniş pencerelere sahip olması, hem ormanın güzelliklerinin tadının çıkartılmasında hem de evin aydınlatılmasında güzel sonuçlar sağlıyor. Bu sebeple geniş ve açılır pencereler, orman içerisindeki evlerde yoğun olarak kullanılıyor.  

Ülkemizde yer alan orman evleri

Ülkemiz, orman evleri konusunda şanslı sayılabilecek bir ülke olurken neredeyse üçte biri ormanlar ile kaplı bir ülke olması nedeni ile birçok şehirde ormanlık alanlar bulunuyor. Bu orman yoğunluğu sayesinde, ülkemizin doğusundan batısına kadar her alanda bu tip evler bulunabiliyor. Ancak güzel ve temiz bir orman içerisinde ev sahibi olmak isteyenler için bazı şehirler öne çıkıyor. Karadeniz şehirleri, ormanların yüksek ve sık olması nedeni ile tercih edilebiliyor. Sakarya’dan başlayarak Artvin’e kadar tüm şehirler bu yönden değerlendirilebiliyor.

PAYLAŞ