Emlakta vergi indirimi olur mu?

8969

Vergi borcu söz konusu olduğu zaman devletin sunmuş olduğu indirim olanakları ile faizden kurtulma ya da taksitlendirme imkanını elde edebilirsiniz. Kişilerin kısa bir süre içerisinde vergi indirimlerinden haberdar olabilmesi için online bilgilendirme ve SMS ile bilgilendirme gibi hizmetler de verilmektedir. Son senelerde emlak konusunda ülkemizde büyük adımlar atılmaktadır. Özellikle vergi indirimlerinin sağlanması ile beraber çoğu kişinin emlak alanında vergi borcunu temizlediği de görülmektedir.

Vergi indirimi hakkında temel bilgiler

Emlakta vergi indirimi konu başlığı altında dikkate alınması gereken temel nitelikler şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Vergi indiriminden yararlanabilecek olan özel gruplar bulunmaktadır. Bu gruplar; gazi, özürlü, geliri sadece SGK’dan alınan maaştan ibaret olan kişiler, şehit yakınları, hiçbir geliri olmayan kişiler.
  • Yukarıda belirtilmiş olan kişilerin emlak indiriminden yararlanmaları ve hatta hiç vergi ödememe gibi bir imkanları da bulunmaktadır. Tabi ki bu aşama için gerekli olan izinlerin alınması ve belgelerin düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde emlak indiriminden kısa bir süre içerisinde faydalanma imkanı elde edilebilir.
  • İndirim ve af süreçlerinin tarihleri konusunda da oldukça dikkatli olunmalıdır. Kaçırılması halinde herhangi bir ek süre kişilere verilmemektedir.

Bu nitelikleri dikkate alarak ve indirim/af seçenekleri ile alakalı detaylı bilgi sağlayarak borçlarınızdan kısa bir zaman dilimi içerisinde kurtulma imkanını elde edebilirsiniz. Emlakta vergi indirimi vatandaşın ödeme kolaylıklarını yakalaması adına oldukça önemlidir.

Vergilendirme safhasını zamanında tamamlayan kişiler arasında emlak vergisi indirimlerinin zaman içerisinde tepki yaratabildiği görülmektedir. Bunun için de emlak vergisini ve diğer vergileri düzenli olarak yatıran kişiler için farklı teşvik uygulamaları da ortaya koyulmaktadır. Bu şekilde hem gecikmeye tabi olan hem de zamanında ödeme yapan kişilerin kısa bir süre içerisinde gerekli teşviki alması sağlanmaktadır.

İmar Barışı ve vergilendirme aşaması

Emlak sektörü ile alakalı olarak ülkemizde atılan en önemli adımların başında İmar Barışı gelmektedir. Hatta 2018 senesi dahilinde en çok konuşulan ve odak noktasında olan izinsiz ev sahiplerini de en çok memnun eden girişimlerin başında geldiği belirtilmelidir. e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen birkaç dakikalık bir işlem ile kısa bir süre içerisinde evinizi kayda alma imkanını elde edebilirsiniz. Bu konuda gerekli olan bilgi internet üzerinden paylaşılmaktadır.

İmar Barışı’nın etkisi ile emlak vergisi verecek kişilerin sayısında da artış meydana gelmektedir. Fakat kayda alınan evlerin oturmaya ne derece uygun olduğu konusunda gerekli olan tetkiklerin en azından şu aşamada yapılmadığı konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Emlakta vergi indirimi gecekondu konusunda da kişilere yardımcı olmaktadır. Eve herhangi bir gelir girmemesi durumunda emlak vergisi ödememek adına belediyelere gerekli olan dilekçeler verilebilir. Bu konuda detaylı bir denetleme gerçekleştirildikten sona indirime ve affa uygun olup olmadığınız konusunda gerekli karar verilecektir.

PAYLAŞ