Emlak Vergisi Ödemeleri Başlıyor

2880

2019 emlak vergisi dönemi 1 Mart’ta başlıyor. Emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. Emlak vergisi ilk taksiti son ödeme tarihi ise 31 Mayıs.

Emlak Vergisi Nedir?

Taşınmaz mülkler için devlete ödenen bir vergi türü olan emlak vergisini, mülk sahibi her vatandaş ödemek zorunda. Arazi, arsa ve konutlar için ödenen emlak vergisini, gayrimenkulünü elden çıkarmayanların ve geçen yıl gayrimenkul alanların ödemesi gerekiyor.

Emlak Vergisi Taksitleri Ne Zaman Ödeniyor?

Maliye Bakanlığı kimi zaman ödeme aylarını bölgelere göre değiştirse de vergi ödemesinin belli bir dönemi var. Emlak vergisi birinci taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayı içinde olmak üzere iki eşit taksitte ödenir.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Gayrimenkulün tapu kaydının olduğu ilçe belediyelerine giderek ödemenizi nakit olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında resmi web sayfaları üzerinden, PTT veznelerinden ve bankalar aracılığıyla da emlak vergisini ödeyebilirsiniz.

Emlak vergisi internetten ödenir mi?

Emlak Vergisi Bedeli Neye Göre Belirleniyor?

Belediyeler her sene asgari rayiç bedeli üzerinden kıyaslama yaparak gayrimenkuller üzerinden ödenmesi gereken emlak vergisi bedelini belirliyor. Bu vergi bedeli gayrimenkulün özelliklerine göre değişiklik gösteriyor.

4 yılda bir takdir komisyonlarınca emlak değerleri yeniden belirleniyor. Son olarak 2017’de tespit edilen değerler, 2021 yılına kadar geçerli. 4 yılın ara yıllarında tespit edilen rakama yeniden değerleme oranı eklenerek mevcut yılın değeri bulunuyor. Yeniden değerleme oranı bu yıl için yüzde 23.73 olarak tespit edildi. Bu yıl ödenecek tutar, yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 23.73/2) yüzde 11.865 artırılması suretiyle bulunacak.

Emlak Vergisinden Muaf Olmak

Ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin aileleri belli ölçütlere göre (şehit çocukları ve eşleri) muaf olabiliyor. Bu kişiler brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için emlak vergisinden muaf sayılıyor. Vergi muafiyetinden faydalanmak için mutlaka belediyeye başvurup form doldurup başvuru yapmak gerekiyor. Eğer ödediyseniz 5 yıla dönük geri de alabilirsiniz.

Emlak haberlerini incelemek için tıklayın

PAYLAŞ