Dünyanın En Küçük Evi

860

Köyden kente göçün her geçen yıl artmasıyla birlikte yeni konut projeleri küçük ve kullanışlı olmaya yönelik tasarlanmaya başladı. Polonya’nın başkenti Varşova’da ise gerçekten dünyanın en küçük ve en kullanışlı evi inşa edildi. Keret House, 122 santimlik genişliğiyle dünyanın en küçük evi ünvanını taşıyor.

Dünyanın en küçük evleri

Dünyanın En Küçük Evinin Tasarım Hikayesi

Polonyalı mimar Jakub Szczesny tarafından tasarlanan Keret House, dünyanın en küçük evi olarak nam saldı. Polonya’ya gelen turistler mutlaka Keret House’u da ziyaret ediyor. Evin en geniş alanı 122 santimetre, en dar alanı ise yalnızca 72 santimetre. 2012 senesinde inşa edilen Keret House, Polonya’daki konut standartlarına uygun olmadığı gerekçesiyle yalnızca turistik amaçla kullanılıyor. Projenin tamamı 14 metrekareden oluşuyor.

Keret House, başkent Varşova’nın Wola bölgesinde yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini taşıyan Chłodna 22 ve Żelazna 74 sokakları arasındaki dünyanın en dar evi, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor.

Ev sembolik olarak İsrailli yazar Edgar Keret için inşa edildi. İkinci Dünya Savaşı yılları sırasındaki Varşova ayaklanması ünlü yazarın hayatını değiştirdi. Polonya halkı 1944 yılında tam olarak 63 gün boyunca Nazilerin işgaline karşı direndi. Bu direniş sırasında yakalanan Keret, tüm ailesini kaybetti. Keret House, Naziler tarafından kurulan Varşova Gettosu’nun konuşlandığı sokakta yer alması da ayrı bir önem taşıyor.

Dünyadan en güzel ev örnekleri

Dünyanın En Küçük Evinin Özellikleri Neler?

Dünyanın en küçük evinin içinde iki kişinin sığabileceği bir yemek alanı, bir banyo, çalışma ve oturma odası bulunuyor. Evin içinde 90 santimlik bir yatak da mevcut. Bir evde bulunması gereken her şeye sahip olan 14 metrekarelik Keret House’un her alanında beyaz renk ile karşılaşıyoruz. Dünyanın en küçük evinin özellikleri arasında polikarbon malzemeden yapılan çatısını inceleyebiliriz. Çatının polikarbon malzemeden üretilmesi sayesinde ev güneş ışığını günün her saati alabiliyor.

Emlak rehberini incelemek için tıklayın

PAYLAŞ