Dünyanın en ilginç otelleri!

51239

Alışılagelmiş otellerin yanı sıra dünyanın dört bir yanında farklı konsept ve tasarımlarla inşa edilen oteller de bulunuyor. Bunlardan bazılarını galerimizde derledik. İşte, Türkiye’nin de dahil olduğu listeden en ilginç oteller!

Jules’ Undersea Lodge, Florida

Otel, ismini bilimkurgu edebiyatının babası olarak kabul edilen Jules Verne’nin “Denizler Altında 20 Bin Fersah” adlı romanından alıyor. Florida’daki Jules’ Undersea Lodge, girişi denizin 6 metre derinliğinde olan ve kalabilmek için dalış belgenizin olması gereken bir otel.

Araştırma merkezi olarak açıldı

70’li yıllarda bir araştırma merkezi olarak açılan otel, halen dünyadaki sayılı araştırma projelerine ev sahipliği yapıyor. İki odası bulunan otelde, odaları çevreleyen pencerelerden sayısız deniz canlısıyla selamlaşmak mümkün.

Das Park Hotel, Avusturya

Avusturya’nın Linz, Almanya’nın da Bottrop şehirlerinde yer alan Das Park Hotel, sadece küçük bir otel olmasıyla değil tasarımıyla da dikkat çekiyor. 2004 yılında Andreas Straus tarafından açılan oteldeki odalar en fazla iki kişinin kalabileceği boyutlarda ve borular yani odalar yıl içerisinde ülkenin farklı parklarına da taşınabiliyorlar.

Gezici otel de denebilir

Yani aynı zamanda gezici otel olma özelliği de taşıyan işletme, genellikle farklı konaklama deneyimi yaşamak isteyen turistlere hizmet veriyor.

Kadir’s Tree Houses, Antalya, Türkiye

Uluslararası Backpacking camiasında popüler olan Kadir’in Ağaç Evleri, 2000 yılında TNT’de Yeryüzünün En İyi Hostel’i seçildi. 2010 yılında Washington Post’da, dünyada görülecek en ilginç 10 yer arasında yer aldı. 2011 yılında ise Los Angeles Times tarafından dünyanın en “cool” 10 Hostel’i arasında ilk sırada yer aldı. BBC Televizyonu Olympos’ta “Sırt Çantalıların İpek Yolu Belgeseli” adıyla iki kez çekim yapmıştır.

Bu bölgeye 31 yıl önce geldi

Kadir’in Ağaç Evleri’nin kurucusu Kadir Kaya, 31 yıl önce elektriğin bile olmadığı bu bölgeye geldiğinde neredeyse Robinson Crusoe hayatı yaşamaya başlamış ve birçok güçlükle tesisi bugünlere kadar getirmeyi başarabilmiştir.

Bugün kocaman bir tesis oldu

31 yıl önce birkaç evle misafirlerine hizmet veren Kadir’in Ağaç Evleri, bugün 300 kişiye hizmet verebilen, 100 Bungalov, 15 kabin ve 10 kalabalık odadan oluşan bir tesis olarak karşınızda.

Hotel Kakslauttanen, Finlandiya

Kuzey Kutup Dairesi’nin 250 kilometre uzaklığında, Finlandiya’da bulunan Kakslauttanen’de cam tavanlı Eskimo kulübelerinde uzanarak, bir gökyüzü fenomeni olan muhteşem Aurora Borealis karşısında uykuya dalabilirsiniz.

Camlar hava şartlarına dayanıklı

Üstelik bu kutup otelinde kulübelerin camları özel bir malzemeyle yapıldığı için kara ve buzlanmaya dayanıklı.

İlginç aktiviteler

Ayrıca Urho Kekkonen Ulusal Parkı’nın yanındaki izole bir bölgede yer alan Kakslauttanen’de kızak, kayak ve buzlu gölde balık avlama gibi ilginç aktivitelere de katılabilirsiniz.

Dog Bark Park Inn, Idaho

Farklı çeşit ve büyüklükteki otellerin olması bu alandaki rekabeti kızıştırırken, otel sahiplerini de tercih edilmek için alternatif çözümler bulmaya itiyor. Amerika’nın Idaho Eyaletinde bulunan “Dog Bark Park Inn” de bu soruna çözümü farklı şekilde buluyor ve oteli büyük bir Beagle şeklinde tasarlıyor.

Köpekler her yerde

Sevimli bir köpek türü olan Beagle (bizce hepsi sevimli) şeklinde olan bu pansiyon, Dennis Sullivan ve Frances Conklin tarafından inşa edilmiş. Yatak ve kahvaltının verildiği bu yarım pansiyon motelde, odaların içerisi de tabi ki köpek figürleriyle doldurulmuş, tabi ki bunları da Sullivan, Conklin tasarlayıp yapmış.

Adrere Amellal, Mısır

Sıcak Mısır çölünde yer alan bu otel sanki sizi eski dönemlerde yaşıyormuşsunuz hissine geri götürebilir çünkü bu otelde tenhalığı dışındaki diğer bir özelliği de elektriklerinin olmaması. Ama bunu avantaja çevirip insanlarla sosyalleşebilirsiniz. Göl ile çevrili orman evi, kaya ve çamurdan yapılmış.

Hotel Palacio de Sal, Bolivya

Bolivya’daki Uyuni tuz düzlükleri… Bu düzlüklerde kurulan Palacio de Sal, yani “Tuz Sarayı”, inşaat malzemesinden mobilyasına dek malzeme olarak tuzun da kullanıldığı özel bir yapı.

İlk tuz oteli

Kendisini dünyanın ilk tuz oteli olarak tanıtan Palacio de Sal Güney Amerika’daki sıra dışı oteller ile ilgilenenler için biçilmiş kaftan.

Kokopelli’s Cave, Meksika

Kokopelli’s Cave, Meksika New Mexico’daki Farmington’daki Kokopelli Mağarası, 65 milyon yıllık kaya oluşumunda oyulmuş tek yatak odalı bir oteldir.

Nehrin 280 metre yukarısında

1980’lerde baba-oğul jeolog Bruce Black Snr ve Bruce Black Jnr tarafından yatak odası, oturma alanı, yemek odası, mutfak ve banyo içeren otel inşa edildi. Bin 650 metrekarelik otel, La Plata Nehri’nin 280 metre yukarıda, Mesa Verde Ulusal Anıtı yakınındaki güzel, izole edilmiş bir vahşi doğada bulunmaktadır. (Hürriyet)

Foto galerileri incelemek için tıklayın

PAYLAŞ