Dünyanın en güzel evleri

2659
Hollanda kanal evleri

İnsan için barınma alanından daha ötesini ifade eden ve bir yaşam alanı olan evler, dünyanın en güzel evleri şeklinde sıralamaya konu edildiğinde çok farklı listeler oluşturulabiliyor. Özellikle betonarme binaların her geçen gün artış göstermiş olduğu ülkemizde çok katlı yapılar, belki zorunluluktan ve ekonomik sebeplerden vazgeçilmez olarak görülüyor. Arsanın üstüne tek bir evin inşa edilmesi günümüzün daralan kent lokasyonlarında büyük bir israf olarak kabul görüyor. Halbuki dünyanın farklı noktalarına göz atıldığında çok farklı yaşam tarzlarıyla ve bu yaşam tarzının oluşturmuş olduğu yaşam alanları ile karşılaşabiliyoruz.

Günümüz şehir insanının hayallerini süsleyen iki katlı ve bahçeli evler özellikle Amerika ve Kanada’da son derece popüler yaşam alanları olarak hala sürdürülüyor. Bilhassa Kanada’da geyik geçiş güzergahlarının bozulmaması için tamamen yeşil dokuyu bünyesinde barındıran iki veya tek katlı muhteşem doğal evler inşa ediliyor. Dünyanın en güzel evleri içerisinde bu evlere özel bir yer ayırmak gerekiyor. Çünkü evlerinin inşasında kullanılan malzeme, genellikle o çevredeki ağaçlardan elde ediliyor ve betonarme duvarlar yerine ahşap tercih ediliyor. Ayrıca evin temelle camı arasında bulunan kısmını oluşturan örme duvar için kullanılan taşlar yine bölgeye yakın olan yerden çıkarılıyor ve her şeyi ile yerli konut mimarisi gözler önüne seriliyor.

Güzellik anlayışı herkese göre farklılık göstermekle beraber pek çok kişinin beğenisini kazanan Bungalov tipi evler özellikle otantik iklimlerden hoşlananlar için vazgeçilmez duruyor. Pek çok kişinin tatillerinde çok kısa bir süre için bile olsa bu evlerde yaşama şansına erişmesi unutulmaz hatıralar biriktirmek için yeterli oluyor. Bilhassa sıcak iklim kuşağında ve tropikal bölgelerdeki Bungalov tipi evler hatta denizin üstüne inşa edilebilecek olan hafif ve duvarsız olan yapılar; ferahlatıcı özelliğiyle, insanı yormayan yapısıyla dünyanın en güzel evleri için aday olarak gösterilebilir.

Dünyanın en güzel evleri için farklı alternatifler

Kişisel zevke, bütçeye, yaşam kültürüne göre dünyanın en güzel evleri farklılıklar gösterse de özellikle İzlanda’nın torf evleri, pek çok kişi için listede bulunuyor. İnanılmaz bir görünüme sahip olan torf evler, kutup dairesine yakın soğuk ülke olan İzlanda’da sıcak esintiler oluşturuyor. Çim ev diye anılmakta olan torf evler, insanların soğuktan korunabilmesi için geleneksel yöntemlerle oluşturuluyor. Her ne kadar 9. ve 10. yüzyıl geleneği olarak artık nostaljik yapılar olarak görülse de hala yaşam alanı olarak hizmet veriyor. Ahşap iskeletin üstüne konulmuş olan torflarla beraber çimlenen çatılar inanılmaz bir görüntü oluşturuyor.

İzlanda torf evleri

Eğer yolunuz Hollanda’ya düşerse mutlaka Hollanda’nın dillere destan olan kanal evlerini gezin. Son derece renkli ve mimari açıdan da farklı tasarımları bünyesinde barındıran kanal evler; ince uzun yapısıyla, özellikle kanaldaki suya yansıyan görünümüyle fotoğraf tutkunlarını kendisine hayran bırakıyor. Kıpkırmızı kiremitler ile taçlandırılmış olan evler, üçgen çatısıyla ve zarif görünümüyle harika bir enstantane oluşturuyor.

Bir deprem ülkesi olan Japonya, deprem ile yaşamaya müsait olan ev mimarisini de geliştirilmiş. Minka adı verilen bu evler oldukça hafif olan ahşap yapılardan üretiliyor. Tamamen üçgen mimari ile yere yakın kısa duvarlarıyla ve oldukça büyük olan çatısıyla hem doğal hem de depreme karşı dayanıklı çözümler sunuyor. Özellikle sürgülü olan odalar tamamen ahşaptan imal edilmiş olan evin tüm yapısını son derece kullanışlı bir görünüme kavuşturuyor.

Dünyanın en güzel evleri kategorisinde İskandinav evleri, oldukça yüksek olan tavanları ile ve geniş olan iç hacmi ile dikkat çekiyor. Karın çok fazla yağmış olduğu bölgede çatıdaki kar akışının kolaylaşması için oldukça dik bir açıyla tasarlanmış olan çatı yapısı, iç mekanı genişletirken büyük camlar aydınlık çözümler sunuyor.

Tasarım evleri incelemek için tıklayın

PAYLAŞ