Dünyaca ünlü 10 kadın mimar

15208

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde mimarlık alanında adını tüm dünyaya duyurmuş kadınlarımızı saygıyla anıyoruz.

Ataerkil toplumlarda kadının üretici ve yaratıcı rolleri görmezden gelinir ve kadın eve hapsedilir. Mimarlık da diğer pek çok meslek gibi erkeklerin egemen olduğu alanlardan bir tanesi olmasına rağmen bu alanda ilkleri bile gerçekleştirmiş olan kadınları inceledik. Kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılan bu günde, adını tüm dünyaya duyuran kadın mimarlara göz atalım.

Önceki

1. Zaha Hadid

Irak asıllı İngiliz vatandaşı olan Zaha Hadid dekonstrüktivist bir mimar. 2004’te Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan ilk kadın mimar oldu. Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden Onur Diploması ve Birleşik Krallık’tan Britanya İmparatorluk Nişanı aldı. 2008 yılında Forbes dergisinin “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesine 69’uncu sıradan giriş yapan Zaha Hadid’in Londra’da yer alan bir mimarlık bürosu da vardı. 31 Mart 2016’da geçirdiği kalp krizi sonucu Miami’de hayatını kaybetti. Londra Olimpiyatları’nda yüzme ve atlama yarışları düzenlenen Aquaric Centre, Glasgow Ulaştırma Müzesi’ni geliştirmek amacıyla tasarlanan ve 2013 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi ödülünü alan Riverside Ulaştırma Müzesi, İspanya’nın Zaragoza şehrinin önemli sembolleri arasında giren Köprü Pavyonu gibi pek çok başarılı çalışması bulunuyor.

Zaha Hadid
Önceki