Dinlenmenin ekonomik yolu; devremülk!

106

Devremülk sayesinde daha ekonomik tatil yapma olanağı bulunmaktadır. Devremülk satın alınabilir ya da kiralanabilir. Yılın belli dönemlerinde, belli bir süre için kullanılabilmektedir ve genellikle ortaklaşa satın alınır/kiralanır. Devremülk yapılar bina, villa ya da daire olabilir. Devremülk tatilleri bu koşullar altında daha uygun fiyatlı tatil fırsatı sunarlar.

Kiralık ve satılık devremülkler!

İstanbul’da satılık devremülk için her yıl aynı dönemde ve 15 gün kadar o mülkü kullanma hakkına kalıcı olarak sahip olunmaktadır. Tarihler alıcılar tarafından belirlenmektedir; fiyatlarda dönemlere göre farklılıklar olmaktadır. Yılın sıcak ve tatil açısından daha yoğun olarak geçeceği dönemlerde fiyatlar da yüksektir.

Satılık devremülk yerine yalnızca bir kereliğine bu hakka sahip olup, her yıl daha değişik yerlerde tatil yapmayı planlayanlar da var. Böyle bir planı olan kişiler ise devremülk satın alma yerine kiralama yoluna gidiyorlar. Bu şekilde yapılan anlaşma ile sadece o yıl için belirlenen tarihte tatil yapma hakkını elde etmiş oluyorlar.

Devremülk hakkı devredilebiliyor!

Devremülk satın alan kişiler zaman zaman o sene için tatil haklarını kullanmak istemeyebilirler. Böyle bir durumda haklarını devretme olanağına sahiptirler. Devremülk tatillerini o dönemde başka birine kiralamak mümkündür. Kiraladıkları kişiler de hak sahibinin döneminde tatillerini yapmalıdırlar.

Devremülk hakkını devretmek isteyenler belli başlı bazı prosedürleri de yerine getirmelidirler. Bu duruma öncelikle yönetimden onay gelmelidir.

Kalabalık ailelerin tercihi!

Kiralık devremülk ya da satılık devremülk tercihi yapan kişiler genellikle kalabalık gruplar ya da aileler olmaktadır. Otele gitmeyi sevmeyen ve ev ortamında tatili tercih edenler için oldukça avantajlı bir tatil seçeneğidir. Ayrıca kalabalık bir şekilde otele verecekleri paradan çok daha ucuza tatillerini yapabileceklerdir.

İnternet aracılığıyla İstanbul’da kiralık devremülk bulmak daha kolay olmaktadır. Emlakçılar da devremülklere yönelik ilanlar biraz sınırlı olabilmektedir.

Kırmızı dönemde devremülk!

İstanbul’da satılık devremülk fiyatları kırmızı dönemde daha yüksek olacaktır. Kırmızı dönemde devremülkün bulunduğu tesislerdeki yoğunluk çok daha fazladır. Bu sebeple de fiyatlarda da artış görülür. Denize yakın tesislerin kırmızı dönemi yaz aylarıdır. Kış aylarında ise kayak merkezlerine vb. yakınlık önem kazanır.

İstanbul’da özellikle şu semt ve ilçelerde sıklıkla devremülk ilanları bulunmaktadır:

  • Sarıyer-Yeniköy
  • Yalova-Armutlu
  • Pendik
  • Samandıra
  • Ağva
  • Şile
  • Ümraniye
  • Bakırköy
  • Ataköy
  • Büyükçekmece

Devremülk kiralama ya da satın alma genellikle 15 gün için olsa da bu sözleşme ile taraflar arasında farklı şekilde de belirlenebilmektedir. 15 günün altında olması pek güvenilir bir sözleşmeye işaret etmemektedir. (7-10 gün gibi)

Devremülklerin miras bırakılma ve satılabilme özellikleri de bu yatırımın avantajlı yönleri arasında yer almaktadır. Devremülklerin mutlaka güvenilir bir şirketten satın alınıp kiralanması gerekir; aksi takdirde gecikmeler ve sorunlar ortaya çıkmaktadır. Sözleşme mülkün tapusu üzerinden gerçekleşmediyse hak sahipleri bu durum nedeniyle zararlı çıkabiliyorlar. Satın alındıktan birkaç yıl sonrasında ise devremülkleri çok daha iyi bir fiyata satmak mümkün!

PAYLAŞ