Dikkat: Su kesintisi yaşanacak!

1031

İstanbul Tuzla’da bazı mahallelere 16 saat süreyle su verilmeyecek. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (İSKİ) yapılan duyuruya göre, Aydıntepe-Sabiha Gökçen Havaalanı arası yol düzenleme işi kapsamında Orhanlı İçme Suyu Deposunda bağlantı çalışmaları yapılacağından 16 Ekim akşamı 22.00 ile 17 Ekim 14.00 saatleri arasında bazı mahallelerde 16 saat süreyle su kesintisi yaşanacak.

Çalışma nedeniyle Tuzla’nın, Anadolu, Aydınlı, Aydıntepe, İçmeler, Mescit, Orhanlı, Orta, Tepeören, Şifa ve Mimar Sinan mahallelerinde su kesintisi yapılacak.

Su kesintisinde nelere dikkat edilmeli?

  • Bina ve konutlarda kullanılan su depolarında temizliği yapılmamış olanlar hemen, daha sonra da belirli periyotlarla (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.
  • Evlerde ihtiyaç fazlası su depolanmamalıdır. Depolanan veya saklanan sular ağzı kapalı temiz kaplarda ve güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir. Sular gelse bile öncelikle depolanmış sular tüketilmeli, geniş kapaklı musluklu bidonlar tercih edilmeli, temizliği sürekli kontrol edilmelidir.
  • Kesinti sonrasında şebekeye verilecek su berraklaşıncaya kadar 3-5 dakika akıtılmalı, akıtılan suyun israf edilmemesi için tuvalet vb. yerlerin temizliğinde kullanılmalıdır.

Beyaz eşya kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Çamaşır makinesi çalışırken su kesintisi yaşanırsa çamaşır makinenizin fişini çekmeniz ve suların yeniden gelmesine kadar beklemeniz gerekmektedir.
  • Aynı şekilde su kesintisi sırasında bulaşık makinesi çalışıyorsa makinenin fişini çekmeli ve sular gelene kadar beklemelisiniz.
PAYLAŞ