Depremde saniyeler hayat kurtaracak

163
Depremde saniyeler hayat kurtaracak
Depremde saniyeler hayat kurtaracak

7TP Bilişim, Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması’nı geliştirdi. 7TP Deprem Erken Uyarı Sistemi, fay hatları üzerinde kurulan sismik hareket algılayıcı istasyonlarla öncü deprem dalgasını tespit ediyor.

Mobil uygulama üzerinden kullanıcıların cep telefonlarına alarm gönderen sistemi, yıkıcı ikinci dalga gelmeden 25 saniyeye kadar zaman kazandırıyor.

7TP Bilişim firmasının kurucusu Alper Göknar, Marmara Depremi’nin 19’ncu yıldönümünde Türkiye’nin yine deprem gerçeğiyle yüzleştiğini hatırlattı. Türkiye’nin yüzölçümü olarak yüzde 92’sinin nüfus yoğunluğu olarak ise yüzde 95’inin deprem kuşağında yer aldığını vurgulayan Göknar, “Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, jeolojik konumu itibarıyla Dünya’da deprem riski en yüksek ülkeler arasında” dedi.

Projeland'i incelemek için tıklayın

Türkiye’de riskin olmadığı alan yok

Deprem risk haritasından yola çıkarak Türkiye’de riskin olmadığı güvenli bir alanın bulunmadığına dikkat çeken Göknar, “Son 2 bin yılda sadece İstanbul’u etkileyen ve her biri 10 binlerce hayata mal olan 17 tane büyük deprem görüyoruz. Türkiye’nin GSYİH’sının yüzde 65’ini oluşturan ve 500 en büyük sanayi kuruluşu içine giren firmaların da 244’ünün de, deprem riski taşıyan Marmara Bölgesinde faaliyet gösterdiğini düşünürsek bu konunun önemi bir başka boyutuyla daha ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da 480 bin kritik bina

Türkiye’deki toplam bina stoğunun 1.2 milyonunun depreme dayanıksız olduğunu belirten Göknar, “Kentsel dönüşümü tamamlamamış bu binalardan da yaklaşık 480 bini 20 milyon nüfuslu mega kentimiz İstanbul’da yer alıyor” diye konuştu.

İstanbul’da 480 bin binanın depreme dayanıklı olmadığını söyleyen Göknar, “Olası bir deprem için en iyimser senaryoda bile 10 binlerce can kaybı öngörülüyor. Her ne kadar son yıllarda artan bir hızla sorunlu bina stoğunu yenilesek bile, bu güne kadar yenilenen bina sayısı henüz 80 ila 100 bin arasında” açıklamasında bulundu.

Hayat kurtaran saniyeler

Kurdukları teknolojik altyapıdan da bahseden Göknar, “Bir cep telefonu uygulamasına entegre ederek, umudu erişilebilir hale getirdik. Deprem erken uyarı alarmına biz hayat kurtaran saniyeler diyoruz” dedi.

Fay hatlarına kurdukları sensörleri açıklayan Göknar, “Sesten 20 kat daha hızla hareket eden bu öncül P-dalgasını algılayıp, milisaniyeler içinde analiz ediyor ve merkezi sunuculara iletiyor. Sunucular, uygulamanın bulunduğu telefonlara istasyonlarda ölçülen şiddete göre mesaj veya sesli ve görüntülü alarm uyarısı gönderiyor. Böylece, depremin merkez üssüne olan uzaklıklarına göre, yıkıcı ikincil S-dalgası vurmadan önce hayat kurtaran süreleri kazanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Uygulama ne zaman indirilebilecek?

Yetkililer bu uygulamanın 17 Ağustos tarihinde uygulama mağazalarından indirilebileceğini açıkladı.

Projeland Facebook sayfasını takip edin

PAYLAŞ