Çocuk odalarında yenilik zamanı

1170

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte okul dönemi de sona erdi. Üç aylık bir süreci evde geçirecek olan çocuklarımızın odaları için yeni dekorasyon fikirleri bulmalıyız. Hem yaz mevsimine uygun bir tasarım hem de çocukların sıkılmadan vakit geçirecekleri bir alan oluşturmamız gerekiyor.

Son zamanlarda sade tasarımlar çocuk odalarında ön plana çıkmaya başladı. Renk karmaşasına neden olmamak için odada yalnızca iki renk kullanabilirsiniz.

Odanın dekorasyonu sizin zevkinize göre değil çocuğunuzun karakterine ve sevdiği aktivitelere göre düzenlenmeli.

Çocuklarınıza cinsiyetlerinden dolayı renk baskısı yapmayın. Kızınızın en sevdiği renk mavi olabilir, oğlunuzun da en sevdiği renk pembe olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Çocukların duyguları ve ilgi alanları üzerinde baskı kurmayın.

Çocukların zaman zaman yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Böyle durumlarda küçük bir çadır çocuğunuzun işine yarayacaktır. Hem yalnız kalabileceği hem de hayal gücünü geliştirebileceği çadırlara bir göz atmanız yararlı olabilir.

Eğer imkanınız varsa çocuğunuzun odasına tamamen ona ait bir alan inşa edebilirsiniz. Ağaç evi anımsatan bu küçük kulübeye tüm çocuklar bayılacak.

Çocuk odasını dekore ederken dikkat etmeniz gereken en önemli şey çocuğunuzun ilgi alanıdır. Uzaya meraklı çocuğunuza onun bu merakını destekleyecek bir oda hazırlayabilirsiniz.

Çocuk odası olarak kullanabileceğiniz tek bir oda varsa mecburen iki kardeş aynı odayı paylaşacak. Bu durumda alandan tasarruf edebilmek için en iyi çözüm ranzalara başvurmaktır. Tek bir yatak alanına iki yatak sığdırarak çocuklara daha geniş bir oyun alanı bırakabilirsiniz.

Hareketli çocuklar için en iyi çözüm odanın içine kurulacak bir park. Yaz süresince çocuğu enerjisini atması için dışarıdaki çeşitli parklara götürebilirsiniz ancak yaz mevsimi yalnızca üç ay sürüyor. Sonbahar ve kış döneminde eve kapanacak çocuğunuzun enerjisini atacak bir şeylere ihtiyacı olacak. Çocuk odasına yapacağınız bir tırmanma duvarı ile bu soruna çözüm üretebilirsiniz.

Beyaz tonlarının kullanımı her zaman daha kullanışlıdır. Geneli beyaz tonlarında olan bir odada dekorasyon değişimi yapmak oldukça kolaydır. Çocuğunuzun istediği belli bir renk yoksa odada nötr renkleri tercih edebilirsiniz.
Fotoğraflar: houzz.com

PAYLAŞ