Çatalca Satılık Arsa Fiyat Analizi

749
Çatalca

Üçüncü köprünün açılması ile birlikte Çatalca, değerine değer katan yerlerden biri olurken, çatalca satılık arsa fiyatları da bu dönemde artış gösteriyor. İstanbul Boğazı’na ya da 3. Köprü’ye yakın bir konumda bulunmamasına rağmen Avrupa Yakası’nda 3. Köprü’nün uzantısı sayılabilecek çevre yoluna komşu durumda bulunması, Çatalca’yı herkesin arsa alımlarında değerlendirdiği yerlerden biri yapıyor. Özellikle son yıllarda İstanbul’un genelinde artan arsa ve emlak fiyatları trendini takip eden Çatalca’nın da hemen hemen 5 yıllık bir süreç içinde hızla yükseldiği görülüyor. Ancak son elde edilen verilere bakıldığında metrekare başına ortalama arsa fiyatı üzerinden Çatalca değerlendirildiğinde, rakamın 157 TL olarak sabit bir şekilde devam ettiği görülüyor.

Hızlı bir yükseliş için uzun süredir ilerlemekte olan çatalca satılık arsa fiyatlarının, son dönemde yükselişini bırakarak sabit bir çizgide devam etmesinin en önemli paylarından biri, bölgenin konut ve arsa bakımından belirli bir doyuma ulaşması oluyor. Yakın zaman önce projesi açıklanmış olan Kanal İstanbul Projesi’nin başlaması ile birlikte Çatalca’ya çok yakın bir konumdan geçecek olan projenin uzantılarının yer aldığı bölgelerde de arsa fiyatlarında yüksek artışlar yaşanması bekleniyor. İstanbul’da özellikle arsa satın almak isteyenlerin yeni yerleşim bölgelerine doğru kaydığı bir zamanda Çatalca, arsa almak isteyenler için en ideal yerlerden biri olabiliyor.

Çatalca Satılık Arsa Fiyatlarının 2 Yıllık Değişimi

2016 yılının Şubat ayından itibaren elde edilen verilerle bir değerlendirme yapıldığında, çatalca satılık arsa fiyatlarının genel olarak önce bir artış ve ardından sabit bir grafik çizgisinde ilerlediği görülüyor. 2016 yılı Şubat ayı itibarıyla 124 TL olarak başlamış olan metrekare başına ortalama arazi fiyatı değerinin, ilerleyen zamanlarda 2017 yılının Ekim ayına kadar yükselişini sürdürdüğü görülüyor. Bu ayda 156 TL olarak hesaplanan metrekare başına ortalama arazi fiyatı değerinin, ilerleyen Kasım ayından itibaren bugün gelinen noktada 2018 yılının Mart ayı itibarıyla 157 TL’de sabit kaldığı görülüyor. Uzun süredir sabit grafiğine devam eden, Çatalca’nın fiyatlarındaki değişimin, azalma mı yoksa artış yönünde mi değişeceğini ilerleyen ayların belirleyeceği belirtiliyor.

Yıllık değişimler üzerinden değerlendirildiğinde ise çatalca satılık arsa fiyatları, bir yıllık değişim bakımından İstanbul’un en düşük değişim oranına sahip değerlerinden biri oluyor. Özellikle, çevresinde kendine çok yakın bir konumda bulunan Silivri’nin yaşadığı negatif yöndeki yaklaşık yüzde 9’luk değişimle kıyaslandığında, Çatalca’nın negatif yönde yüzde 3,41’lik bir değişimi deneyimlemiş olması, bölgenin daha sabit bir grafik çizmesinin ispatı olarak da değerlendirilebiliyor. Yine de Çatalca’nın metrekare başına ortalama arsa fiyatları açısından değerlendirmesi yapıldığında 150 TL’ye yaklaşan ve son dönemlerde bunu geçen bir fiyata sahip olması, bölgenin 55 TL ile metrekare başına ortalama arazi fiyatına sahip olan Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir noktada seyrettiğini gösteriyor.

Çatalca Satılık Arsa Neden Avantajlıdır?

  1. Köprü yolunun ikinci ve birinci köprü çıkışları ile Avrupa Yakası’nın en kalabalık yerleriyle bağlandığı bir noktada çevre yoluna yakın konumda bulunan ilçe, çatalca satılık arsa fiyatları ile 5 yıllık bir dönemde en hızlı fiyat artışlarını deneyimleyen İstanbul ilçelerinden biri oluyor. Konumu itibarıyla kazandığı avantajların, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul Projesi ile ilerleyen zamanlarda daha da değerleneceği dikkate alınırsa, bölgenin değerinin azalış yönünde bir trend göstermesinin zor olduğu görülüyor. Özellikle Silivri ve Büyükçekmece arasında kalan köylerle komşu olduğu noktaları daha fazla ilgi gören bölgenin, emlakçılar arasında da büyük bir rekabetin ortaya çıkmasına sebep olduğu biliniyor.
PAYLAŞ