Belediyeden imar durumu nasıl alınır?

213

Bir arsanın ve üzerinde inşa edilecek olan yapının kullanım sınırlarını, koşullarını belirten belge olan imar durum belgesi en önemli evraklar arasında yer almaktadır. Haberimizde belediyeden imar durumu nasıl alınır? ile ilgili olarak ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

İmar durumu neden önemlidir?

Her bir bölgenin belirli bir imar planı ve yönetmeliği bulunmaktadır. Bir arsanın ve onun üzerinde inşa edilmesi düşünülen yapının bu plan ve yönetmeliğe uygun olarak kullanılması gerekmektedir. İmar durumu bunu göstermektedir.

Yollar, teknik şartlar ve yapının özellikleri de imar durum belgesinde yer almaktadır. Aynı zamanda arazinin boyut ve sınırları bu belgeyle belirlenmektedir. İmar durum belgesi için belediyeye başvurmak gerekmektedir.

İmar durumunu almak için gerekenler

Söz konusu gayrimenkul hangi belediyenin sınırları içinde yer alıyorsa, imar durumu da o belediyeden alınabilmektedir. Peki, imar durum belgesi nasıl alınır?

İmar durum belgesi için yetkili belediyeye bir dilekçe yazarak, gerekli olan evraklar teslim edilmelidir.

Evrak listesinde yer alması gerekenler şunlardır:

  • Gayrimenkul tapusunun aslı
  • Çap
  • Gayrimenkul sahibinin vekalet verdiği durumlarda vekaletname

Kamuya açık olmayan bir gayrimenkul arsasının imar durumu için o gayrimenkul sahibi ile beraber belediyeye başvurmak gerekmektedir.

İmar durum belgesi harcı

İmar belgesi almak için belli bir ücret ödemesi yapılmalıdır. İmar belgesi ücretinde gayrimenkulün büyüklüğü belirleyici etkendir.

İmar durum belgesi ücreti her yıl için güncellenmektedir. 2018 yılında belediyeden alınacak olan imar durum belgesi için verilmesi gereken ücretler açıklanmıştır. Buna göre ücretler şu şekildedir:

  • 1000 metrekareye kadar olan taşınmazlar için 55 TL
  • 1000 metrekareden büyük olan taşınmazlar için 80 TL

Söz konusu imar durum belgesi ücretleri ilk müracaatta her bir evrak için alınmaktadır. Belge alınacakken imar harcının da yatırılması gerekmektedir.

İmar durum belgesinin içeriği

İmar durum belgesinde yer alan unsurların tamamı şunlardır:

  • İnşaatın ne kadar büyüklükte olması gerektiği (İzin)
  • Arsanın üzerindeki yapı veya yapıların yüksekliğinin ne olması gerektiği
  • İfraz, terkler ve tevhid şartlarının neler olduğu
  • Arsadaki yapılanmanın nasıl olabileceği

Proje yapımlarından önce alınması gereken önemli belgelerden biri olarak değerlendirilen imar durum belgesi, gayrimenkul sektöründe büyük önem taşıyor.

İmar durumu isteme dilekçesi nasıl yazılır?

Belediyeden imar durumu nasıl alınır? ile ilgili olarak bir dilekçe yazılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu dilekçe ile projede kullanılacak olan arsanın imar durumu sorgulanmış olur.

Dilekçede imar durumu sorgulanması için talepte bulunulan kayıtlı taşınmazın ilçesi, mahallesi, paftası, adası ile ilgili bilgiler verilir. Dilekçe veren kişinin parseline ait olan imar durum belgesinin tarafına verilmesi için gereğinin yapılması arz edilir. Tarih yazılır.

İmar durumunun sorgulanması için yatırılan imar durum belgesi harcının makbuzu, tapu ve çap bilgileri ile bu dilekçe de belediyeye verilmelidir.

PAYLAŞ