Bankadan Satılık Gayrimenkul Alınır mı?

52

Deneyimli emlak yatırımcıları genellikle açık artırmalarda bankadan mülk satın alırlar. Ancak ihaleler profesyonellerle sınırlı değil – acemiler de açık artırmalardan ev satın alabilir.

Konut mülk ihalelerinin temellerini araştırdık, böylece bu seçeneğin sizin için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Ucuz Mülk

Mülk açık arttırmaya çıkana kadar emin olun mülk sahibinin başından birkaç şey geçmiştir.

Birincisi, ev sahibi ipoteklerini birkaç ay ödememiştir. Bankanın verdiği vadeye uymamıştır. Bankaya borcunu veremediyse de ev ihaleye çıkarılmıştır.

Aldığı ev kredisini ödemeyen kişi taşınmanızı daha önceden imza attığı üzere bankaya bırakır. Yani banka borcunu evi satarak tahsil eder. Elbette evin değeri borcunu ödeyemeyen kişinin satın aldığı fiyattan daha düşüktür. Değer kaybeden evler her zaman daha uygun fiyata alıcı bulur.

Banka Açık Artırması Nasıl Yapılır?

Açık artırmalar, konferans odaları gibi açık artırma şirketleri tarafından seçilen yerlerde gerçekleştirilir. Ev aynı zamanda online olarak açık arttırmaya sunulabilir. Haciz ihaleleri banka tarafından kiralanan mütevelli tarafından tutulur.

Açık artırmanın başlangıç ​​fiyatı ipotek üzerinde kalan bakiye olabilir veya ihaleye teşvik etmek için daha düşük bir miktar söylenebilir. Çoğu zaman, mülkler zararla satılır. Yani açık arttırmada sahiplerin değer vermesine izin verilmez.

Bankadan Satılık Gayrimenkul Almanın Dezavantajları

 • Açık artırmada olan her mülk bir cevher değildir. Eski, bakıma ihtiyacı olan bir ev olabilir çünkü ev sahibi ödeme yapamadıysa ciddi mali sorunları vardır ve mülkleriyle ilgilenmez.
 • Alacağınız mülk kentsel dönüşüm bölgesinde mi, depremden zarar görür mü vs. detaylarını incelemeniz gerekir.
 • Evi geri almak isteyen sahibi size dava açabilir.
 • Açık artırmadan mülk satın almak genellikle çok para gerektirir. Her şirketin kendi ödemeleri vardır ve evi satın aldığınızda ön ödeme için bolca para vermeniz gerekebilir. Yanınızda bir miktar hazır para bulundurmalısınız.

Bankadan Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları

 • Emlakçı sorunu olmadığından ona verilecek olan komisyon bedeline gerek kalmaz. Evin fiyatı birkaç bin daha düşmüş olur.
 • Taşınmazların değerini objektif piyasa koşulları belirler. Evin en çabuk satılma değeri üzerinden tespitler yapılır.
 • Şişirilmiş yüzölçümleri için para ödemezsiniz. Mülk olduğundan büyük değil tam metrekaresinden satılır.
 • Bankadan gayrimenkul satın alınır mı? Banka bünyesinden satılan evlerin vergi gibi borçları yoktur. Ekstra bir maliyete evi aldığınızda katlanmak durumunda değilsiniz.
 • Mülkler ekspertiz tarafından bakılıp banka tarafından onaylandığı için yasal sorunu olmayan gayrimenkullerdir.
 • Üstelik bankalar KDV ödemez. Bu durumda sizden de KDV almayacaklar.
 • Bankalar KDV mükellefi olmadıkları için alırken KDV ödenmez.

Kısaca, hukuki bakımdan sorun yaratmayacak gayrimenkulleri en iyi fiyatlarla alabilirsiniz. Evi beğenmeniz, çıkacak masrafları karşılamanız, evin konumu, bulunduğu şehir seçmeniz dışında hiçbir sorun yoktur. Bankadan gayrimenkul satın alınır mı? Evet, sahibinden satın aldığınız gayrimenkulden çok daha avantajlı olarak bankalardan mülk alabilirsiniz.