Bahar temizliğinin vakti geldi

359
temizlik

Mutfak dolapları gün içinde fazlasıyla yağa maruz kalıyor. Dolapların güzelliğini kaybetmemesi için yağ gibi lekelerin hemen temizlenmesi gerekiyor.
Camların içten ve dıştan temizlenip bahar güneşini içeri almasının tam zamanı. Camları bulutlu bir günde silerseniz dışarıdaki güneşten dolayı camlarınızda kurumadan oluşacak lekeleri engeller.
Eğer göz alacak şekilde parlamıyorsa mutfaklardaki paslanmaz çelik ne işe yarar? Mutfakta çelik kaplı alanları düzenli olarak temizlerseniz ilk günkü gibi parlamaya devam edecektir.
Bulaşık makinesinin de yıkanmaya ihtiyacı vardır. Ayda bir kez bulaşık makinesi deterjanıyla makinenizi içi boş bir şekilde çalıştırmalısınız. Bunu her ay yaptığınızda tabaklarınızın daha iyi yıkandığını göreceksiniz.

Buzdolabının içinin ve dışının belli aralıklarla temizlenmesi önemlidir. İçine yiyecekleri koyduğunuz bir eşyanın bakteri üretmesini istemezsiniz. Bu yüzden buzdolabını raflarını tek tek çıkararak temizlemelisiniz.
Fırının içinde daha önceki yemeklerden kalmış artıklar olabilir. Baharın gelmesiyle birlikte fırını da temizlemeye başlayabilirsiniz.

Tabi ki bahar temizliğinin ilk adımı dolaplar olmalıdır. Giymediğiniz kıyafetleri atmalı, mevsime göre düzenlemeler yapmalısınız. Sık giydiğiniz kıyafetleri kolay ulaşmak amacıyla dolabın farklı bir yerine yerleştirebilirsiniz.

Kitaplığı düzenlemenin en iyi yolu kitapları boyutlarına ve yayınevlerine göre yerleştirmeniz olacaktır. Aynı yayınevinden çıkan kitaplar genellikle aynı boyutlarda olur. Ayrıca yan yana dizilmiş birkaç kitapta aynı yerde aynı logonun gözükmesi de şık görünecektir.

Bahçe mobilyalarının çıkmasına çok az bir zaman kaldı. Bahçe mobilyalarınızı temizleyip balkonunuza yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Havalar tamamen ısınana kadar balkonda kalmaları daha iyi olacaktır.

Nevresiminizi en fazla iki haftada bir değiştirmelisiniz. Baharın gelmesiyle yorganların da yıkanıp dolaplara kaldırılmasının vakti geldi.

PAYLAŞ