Arsa alırken hangi işlemler yapılır

115
Siz de bir arsa sahibi olmak istiyor musunuz? Yatırım amaçlı ya da kullanım amaçlı bir arsa satın alacaksanız her prosedür gibi arsa alım aşamasında da birkaç adım bulunuyor. Bu adımları kontrollü bir şekilde uygulamanız sonrasında artık siz de arsa sahibi olabilirsiniz. İşte o adımlar!

İlk adım belediye rayiç bedeli belgesini almanız gerekecek!

Belediye rayiç belgesi olarak bilinen belge nedir? Nereden alınır ve nereye verilecektir. Arsa alırken hangi işlemler yapılır konusunda ilk olarak bu belgeyi temin etmeniz gerekir. Alıcı ya da satıcı tarafından tapu fotokopisi ile arsanın bulunduğu belediyeye başvurulması gerekir.

Alıcı ya da satıcının birlikte gitme zorunluluğu bulunmaz. İki kişi de ayrı zamanlarda gidebilir. Belediye rayiç belgesi için belediyede bulunan yetkili kişi; arsanın ada parsel numarası ve tapuya kayıtlı olan isim bilgisine göre arsa bilgilerine ulaşacaktır.

Bilgilere ulaşım sağlayan belediye personeli; belediye rayiç bedelini gösteren belgeyi, bu belgeyi isteyen kişiye verir.

Alınan belediye rayiç bedeli belgesi arsanın alım ya da satım yapılacağı gün içerisinde tapuya verilmek üzere saklanır.

Arsa alım ya da satım işlemlerinde nüfus cüzdanı ve resim unutmamalısınız!

Bir arsa almak ya da satmak istiyorsanız; alıcı ya da satıcı olarak notere gitmeniz durumunda nüfus cüzdanınızı yanınızda getirmeniz önemlidir. TC kimlik numarası içeren nüfus cüzdanınızın hem aslı hem de fotokopisi olmak zorundadır.

Kimlik fotokopisi dışında; arsa satıcısı için 1 adet ve arsa alıcısı için 2 adet resimler olmak zorundadır. Verilecek olan resimler daha önce herhangi bir yerde kullanılmamış olmalı; yani üzerinde herhangi bir yırtık ya da damga gösteren ibareler bulunmamalıdır. Resmi kuruma verecek olduğunuz resim kesinlikle fotokopi olmamalıdır.

Arsanın vergi borcu yoktur yazısı!

Arsa alırken hangi işlemler yapılır; borcu yoktur yazısı alacak olduğunuz arsanın bağlı olduğu belgeden temin edilecektir. Borcu yoktur yazının mutlaka bulunması gerekir.

Alacak olduğunuz arsanın daha önceki zamanlara ait bir borcunun bulunmaması gerekir. Eğer arsa borcu çıkarsa; ilk olarak bu borcun ödenmesi gerekir. Arsa alım satım aşamasından önce bu borçlar mutlaka kontrol edilmelidir.

Tapu işlemlerinin başlamasından önce borçlar satışı yapacak kişiye iletilmeli, pazarlıkla anlaşılmış olan son fiyat ne kadar ise; belirlenen bu fiyat üzerinden çift taraflı bir anlaşma sağlanarak en son fiyat belirlenmelidir.

Arsanın tapu aslı ya da fotokopisi

Arsa alım satım işlemi başlamadan önce ve notere gidilmeden önce tapunun aslı, eğer elinizde aslı bulunmuyor ise; fotokopisi önceden hazır olarak bulunmak zorundadır.

Deprem sigortası yaptırılmalıdır!

Tapu alım satım işleminin yapılması için deprem sigortasının yaptırılması gerekir. Alıcı 1 gün öncesinde satın alacağı arsa üzerinde deprem sigortasını dilediği bir sigorta şirketi ile anlaşıp yaptırmalıdır.

PAYLAŞ