Amerikan mutfak nedir? Amerikan mutfağın avantajları ve dezavantajları nedir?

1670

Açık mutfak olarak da isimlendirilen Amerikan mutfak, mutfak ve salonun iç içe olduğu mutfak çeşididir. Görsel açıdan sıcak ve samimi bulunur. Kendine ait bir duvarı ya da kapısı bulunmaz.

Türk yemek kültürüne kıyasla daha dar olan Amerikan yemek kültüründen etkiler taşır. Aynı zamanda geniş odadan daha fazla yararlanmak için kullanılmaya başlanmıştır. Mikrodalga fırınların yaygınlaşmasının büyük etkisi olmuştur.

Mutfak modelleri arasında hem modern görünümü hem de alan açısından uygunluğu ile göze çarpar. Birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Ada şeklinde, l şeklinde, u şeklinde ve dar uzun Amerikan mutfak bunlardan bazılarıdır.

Tezgahın konumuna göre adlandırılmışlardır. Ada şeklindeki Amerikan mutfakta tezgah alanın ortasındadır. Tezgahı l şeklinde olan mutfaklara ise ‘l şeklinde Amerikan mutfak’ denir.

Amerikan mutfağın avantajları ve dezavantajları nedir?

Amerikan tarzı mutfağın hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar ve dezavantajlar tamamen gayrimenkulde yaşayacak kişinin kültürüne göre değişir.

Örneğin; çok fazla yemek pişirilen bir konutta, kokular çabuk yayılacağından Amerikan mutfak tercih edilmeyebilir. Ne var ki, bu problem güçlü çekim gücüne sahip davlumbazlar ya da aspiratör ile önlenebilir.

Kuşkusuz avantajlarından bir tanesi de şık ve sıcak görünümünün yanı sıra alandan tasarruf etmenizi sağlamasıdır. Alandan tasarruf denilince daha az metrekareli evlere uygun olduğu yönünde algılanmamalıdır. Geniş evlere de uyum sağlamaktadır.

Emlak terimleri sözlüğünü incelemek için tıklayın

PAYLAŞ