Amerikan mutfak daire ne kadar kullanışlıdır?

3329

Açık mutfak kullanımı; son yıllarda inşa edilen konut projelerinde, evlerde yapılan tadilatlarda  ve özellikle yazlık konutlarda tercih edilen bir kullanım olurken, çoğu kişi tarafından da Amerikan mutfak daire örneklerinin ne kadar kullanışlı olduğu merak ediliyor. Çünkü Türk kültüründe mutfak, her zaman evin ayrı bir bölümü olarak inşa edilmiş ve ayrı bir süsleme ya da dekorasyon ile kullanım sergilenmiş bir yapı olarak görülüyor. Farklı bir kültür olarak ülkemiz yapılarında kullanılmaya başlanan Amerikan mutfak modelleri, mutfak ile evin bağlantısını birleştirerek, yemek yapma ve yemek yeme gibi işlevleri hayatın direk içine adapte ediyor.

Küçük boyutlarla inşa edilen evlerin sayısı arttıkça evin kullanım alanını arttırabilecek şekilde tasarımlar da yapılırken, Amerikan mutfak daire mimarisi daha fazla ön plana çıkıyor. Dairelerde açık mutfak tasarımlarının kullanılması ile birlikte özellikle salon ve oturma odası alanları için daha fazla yer elde edilmesi mümkün oluyor. Mekan tasarrufu sağlaması ile birlikte ferah bir kullanıma da sahip olan açık mutfaklar, yaşam alanı ile yemek alanını aynı yerde buluşturarak pratik bir ev yaşamı da sunuyor.

Aile yaşamını pekiştiren Amerikan mutfak daire

Eski tip evlerde mutfak, evin ayı bir bölümünü oluştururken, gün boyu uzun süresini mutfakta geçiren ev hanımları, aile ile bağlantılarını kısmen koparan bir durum yaşadığı için Amerikan mutfak daire örnekleri, bu durumun ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Amerikan mutfak tasarımları sayesinde bir yandan salonda aile üyeleriyle sohbet ederken bir yandan mutfakta yemek hazırlanabiliyor. Evde ağırlanan misafirler ile birlikte aynı ortamda bulunmak, misafirlerinizi yalnız bırakmadan bir yandan onlarla sohbet ederken bir yandan yemeğinizi hazırlama ve çayınızı demleme fırsatı sunuyor.

Gün içerisinde bu kadar fazla zaman geçirilen mutfakların salonla birleştirilmesi sonucunda Amerikan mutfak daire örnekleri ortaya çıkarılarak, aslında gündelik ev yaşamının ve aile yaşamının daha bağlı bir hale getirilmesi amaçlanıyor. Amerikan mutfak terimindeki temel amaç, bu mutfak tasarımlarının ilk defa Amerika’da kullanmış olması ve mutfağın evin en önemli yaşam alanı olduğu için salon kısmından ayrılmaması mantığına dayanıyor. Bu mantıkla hareket edildiğinde, ailesiyle daha bağlı bir hayat yaşayan ve çocukları ile ilgilenirken aynı zamanda da mutfağından ayrılmamayı tercih eden ev hanımları için Amerikan mutfak tasarımları daha avantajlı olabiliyor. Küçük evler konusunda en büyük avantajlardan birini sağlayan açık mutfaklar, salonun daha büyük bir mekan haline getirilmesi ve mutfak etrafında duvarlar bulunmaması ile birlikte mekanın daha ferah bir havaya sahip olmasını da sağlıyor.

Amerikan mutfak daire kullanımının dezavantajları

Birçok avantajı ile birlikte Türk kültürüne uygun veya aykırı durumları bulunan Amerikan mutfak daire örnekleri, bazı dezavantajları da barındırıyor. Mutfaklar, gün içerisinde sürekli kirlenen, yemek pişirme kokuları ve çöp kokuları ile kendine has bir koku oluşturan alanlar olurken, açık mutfaklar bu kokunun direkt olarak evin içerisine dağılmasına neden olabiliyor. Kokunun sürekli olarak eve dağılarak rahatsızlık oluşturması, mutfaklarda iyi bir dekorasyon yapılarak kullanılabilecek kaliteli aspiratörler ve davlumbazlar ile çözülebiliyor. Ayrıca, mutfakta oluşan kirlenmenin eve yayılmasını önlemek için sürekli hijyenik davranılması ve hızlı bir şekilde temizlik yapılması gerekiyor. Farklı bir nokta olarak mutfak, kendine has bir gürültüye sahip olduğu için açık mutfaklar, bu gürültünün tüm ev içerisine yayılmasını sağlıyor. Blender, mikser, fırın, aspiratör, bulaşık makinesi ve buzdolabı gibi aletlerin ve mekanik mutfak aletlerinin çıkarmış olduğu bu gürültüler, salonun içerisinde direkt olarak yer aldığı için yaşam alanında sakinliğin ve sessizliğin önüne geçebiliyor. Bu nedenle ses ve koku gibi noktalarda hassasiyeti bulunan kişiler, açık mutfak daire yapılarını tercih etmeyebiliyor.

PAYLAŞ