Ağaç Ev Nasıl Yapılır?

14010

Çocukların hayallerini süsleyen ağaç evler, ahşap malzemelerin yaygın olarak kullanıldığı coğrafyalarda da karşımıza çıkıyor. İster tüm ailenin yaşaması için ister yalnızca çocuklarınızın eğlencesi için inşa edebileceğiniz ağaç evlerin bazı püf noktaları da bulunuyor.

Eskiden zorlu bir yapım sürecine sahip olan ağaç evleri günümüz koşullarında inşa etmek çok daha kolay. Ağaç evler için kullanabileceğiniz pek çok ağaç türü var. Çam ağacı dayanıklı olması bakımından ev için en uygun ağaç türüdür ancak kayın ve meşe ağaçlarını da tercih edebilirsiniz. Çam, kayın ve meşe ağaçlarını isterseniz işlenmiş şekilde, isterseniz de kütük halinde kullanabilirsiniz. Eğer kütük olarak kullanmak istiyorsanız kenet sistemini öğrenmelisiniz. Her kütüğün üst yüzeyine diğer bir kütük için yatak açılarak kenetleme işlemi tamamlanır. Kenetleme işleminin yanı sıra yapıştırmak için kimyasallar ve çivi gibi malzemeler de kullanabilirsiniz. Ağaç evler için özel yalıtım sıvıları ve yapıştırıcılar kullanarak hava geçirgenliğini en az düzeye indirebilirsiniz. Böylece zorlu kış koşullarında da ağaç evinizde yaşamaya devam edebilirsiniz.

Ağaç evinizi keresteler ile inşa etmek istiyorsanız evin ana kolonlarında yine kütük kullanmanız gerekecek. Evin geri kalan kısımlarını ahşap paneller ile kaplayabilirsiniz. Ağaç evlerde en çok bindirme veya beşik çatı modeli tercih edilir. Evlerde çatı katı aydınlatması için özel bir pencere açmanız gerekir. Ayrıca ağaç evinize teras veya veranda gibi kısımlar da ekleyebilirsiniz.

Ağaç Ev Avantajları

Ağaç evler, yapım sürelerinin kısa olması ve maliyetin düşük olması bakımından avantajlıdır. Üstelik ağaç ev için kullanacağınız hemen her malzemeyi geri dönüşüme gönderebilirsiniz. Ağaç evler sayesinde çevreye zarar vermeden başınızı sokacağınız bir yuvaya sahip olabilirsiniz. Yeterli alana sahipseniz inşa edeceğiniz ağaç evin oda sayısını artırarak tüm ailenin yaşayabileceği bir alan inşa edebilirsiniz.

Ağaç Ev Dezavantajları

Ağaç evlerin avantajları kadar dezavantajları da bulunuyor. Ağacın yaşayan bir malzeme olması geri dönüşüm için ne kadar yararlıysa tahta kuruları bakımından da bir o kadar zararlı. Ağaç evlere düzenli olarak bakım yapmazsanız ana malzemeniz zamanla bozulmaya başlar. Ancak düzenli aralıklarla yapacağınız bakım sayesinde bu kötü durumları bertaraf etmeyi de başarabilirsiniz.

Emlak haberlerini incelemek için tıklayın

PAYLAŞ