Evlerin 3 milyon liraya satıldığı Adatepe Köyü nerede?

1769
Adatepe Köyü nerede?
Adatepe Köyü nerede?

Son yıllarda doğal yaşama dönmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan Adatepe Köyü vatandaşlar tarafından çok merak ediliyor. Ev fiyatlarının 3 milyon liraya kadar yükseldiği Adatepe Köyü’nde taş işçiliğinin en güzel örneklerini barındıran tarihi evler bulunuyor. Peki Adatepe Köyü nerede? Bu köy neden bu kadar çok ilgi görüyor?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı, Kazdağları eteklerindeki Küçükkuyu Beldesi’nde yer alan Adatepe Köyü, çam ve zeytin ağaçları ile çevrili şirin bir köy. Çanakkale il merkezine 105 kilometre, Ayvacık’a ise 35 kilometre uzaklıkta olan bu şirin köy, son sayıma göre 427 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Sahilden bakıldığında görülmeyen, karayolu ile sahile 4 kilometre yukarıda yer alan köy Zeus Altarı’nın bulunduğu tepenin ardında konumlanıyor. Anlatılanlara göre, köyün tepede kurulmuş olmasının nedeni, bölgedeki korsan saldırılarından korunmak ve gözden ırak bir şekilde yaşamakmış.

Bugünlerde köyde gözden ırak yaşama imkanı pek kalmadı, ancak tüm güzelliğini korumaya devam ediyor. Köy SIT alanı ilan edildikten sonra, büyük şehirlerde oturan entelektüel kesim tarafından ilgi görüyor ve tüm eski binalar satın alınarak restore ediliyor. Bugün 3 milyon TL’ye kadar değerlenen taş evlere sahip Adatepe Köyü, kent kökenli insanların birinci tercihleri arasında yerini alıyor. Köydeki bazı konutlar yazlık olarak kullanılırken, bazıları da otel ve lokanta olarak hizmet veriyor.

Adatepe Köyü nerede?

1980’lerden bu yana İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerden uzaklaşmak isteyenlerin geldiği Adatepe Köyü, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı, Kazdağları eteklerindeki Küçükkuyu Beldesi’nde yer alıyor.

Tarihi taş evlerinin arasında dolaştıktan sonra, meydandaki asırlık çınar altındaki kahvelerde oturabileceğiniz köy, yemyeşil doğanın, bol oksijenin, lezzetli yemeklerin arasında keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok doğal güzellik barındırıyor.

İşte Adatepe Köyü’nden manzaralar:

Önceki

1. Hem yazlık hem işletme

Köydeki bazı konutlar yazlık olarak kullanırken, bazıları da otel ve lokanta olarak restore edildi.

Önceki