X
    Kategoriler: Emlak HaberleriEmlak SektörüFoto Galeri

2017’nin en çok ziyaret edilen 20 şehri

Euromonitor Inernational her yıl hazırladığı dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri raporunu yayımladı. Raporda, turist gelişi açısından dünyanın önde gelen 100 şehri yer alıyor. Bu yıl Asya kıtasındaki şehirler listenin üst sıralarını doldurmayı başararak ilk dört sırayı doldurdu. Dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 20 şehri içerisinde İstanbul da yer alıyor. İşte o şehirler!

Hong Kong
Hong Kong

2017 yılı içerisinde 25.7 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan Hong Kong, bu sene listenin ilk sırasında yer alıyor. Turistler Hong Kong’u en çok iş seyahatleri ve oyun alanları için tercih ediyor.

Bangkok, Tayland
Bangkok, Tayland

Listenin ikinci sırasında yer alan Bangkok, renkli pazarları ve görkemli yapıları ile turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Şehir bu sene toplam 23.3 milyon ziyaretçi topladı.

Londra, İngiltere
Londra, İngiltere

Brexit olayları sayesinde Londra’da fiyatlar düştü ve pek çok kişinin bütçesine uygun hale geldi. Big Ben, Westminster Manastırı ve Tower Bridge kentin en çok turist çeken mekanlarından yalnızca birkaç tanesi. Londra, 2017 yılında 19.8 milyon turist ile listenin üçüncü sırasında yer alıyor.

Singapur
Singapur

Ucuz ve kaliteli yemek seçenekleriyle öne çıkan Singapur, 57 katlı Marina Bay Sands Hotel ile de çok sayıda turist çekmeyi başarıyor. 57. katta yer alan havuzun bir diğer adı ise sonsuzluk havuzu. Singapur, bu sene içinde 17.6 milyon turist ağırladı.

Makao, Çin
Makao, Çin

Çin’in Las Vegas’ı olarak kabul edilen Makao, çok sayıda casino ve alışveriş merkezine sahip. Turistlerin ilginç bir kültür karışımıyla karşılaşacakları bu şehir, 2017 yılı içinde 16.3 milyon turiste ev sahipliği yaptı.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dünyadaki en uzun binaya ev sahipliği yapan Dubai, bu yıl 16 milyon ziyaretçiyi karşıladı. Yapay bir adada yelken şeklinde yükselen Burj Khalifa, turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında geliyor.

Paris, Fransa
Paris, Fransa

Kimileri Paris’i “Işık Şehri” kimileri ise “Aşk Şehri” olarak adlandırıyor. Her iki şekilde de insanda büyüleyici bir etki bırakan Paris, mimarisiyle de gelenleri etkilemeyi başarıyor. 14.3 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Paris’te, Seine boyunca gezintiye çıkabilir, Montmartre yakınlarındaki sokak ressamlarını izleyebilir veya Eyfel Kulesi’nde piknik yapmaya gidebilirsiniz.

New York, ABD
New York, ABD

Amerika’nın en büyük şehirlerinden biri olan New York’un 13 milyon 100 bin ziyaretçiyi ağırlaması şaşılacak bir şey değil. Yemek ve alışveriş mekanlarının yanı sıra New York; The Met, MOMA ve Amerika Doğal Tarih Müzesi gibi zengin kültürel seçeneklere de ev sahipliği yapıyor. Tabi, tüm bunların yanında Central Park ile derin bir nefes almanızı sağlıyor.

Shenzhen, Çin
Shenzhen, Çin

Hong Kong ve Çin arasında bir geçit görevi gören Shenzhen, özel ekonomi bölgelerinden bir tanesi. Yani işletme ve ticaret kanunları ülkenin geri kalanından farklı. Bir iş merkezi olmasının yanı sıra kent, etkileyici alışveriş merkezleri ve eğlence parkları ile de keşfetmeye meraklı turistleri çekmeyi başarıyor. Shenzhen, bu sene 13 milyon turist gördü.

Kuala Lumpur, Malezya
Kuala Lumpur, Malezya

İkonik Petronas Kuleleri, Kuala Lumpur’un siluetine egemen oluyor. Ancak şehrin tamamı modern gökdelenlerden ibaret değil. Thean Hou Tapınakları ile yoğun bir turist akımına uğrayan şehri bu sene 12.8 milyon kişi ziyaret etti.

Phuket, Tayland
Phuket, Tayland

Yumuşak ve kumlu plajları, parlak turkuaz suları ile sevilen Phuket, Tayland’ın en büyük adası. Bu adada dinlenmek muazzam olsa da dinlenmek dışında yapabileceğiniz pek çok şey de mevcut. Gece hayatıyla da ünlü olan ada, bu sene 12.1 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

Roma, İtalya
Roma, İtalya

Roma, kültür ve tarihle yoğrulmuş harika bir şehir. Kolezyum, Roman Forum ve Aziz Petrus Bazilikası şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden ancak her sokak köşesinde tarihe ait bir parça görmek de mümkün. Roma’nın bir sene içinde 9.6 milyon ziyaretçi toplaması hiç de şaşılacak bir şey değil.

Tokyo, Japonya
Tokyo, Japonya

Japonya’nın başkenti olan Tokyo, müzelerle ve tapınaklarla dopdolu. Bu alanların çoğu sakin, etrafı bahçeler ve ormanlarla çevrili. Tokyo, bu sene 9.7 milyon ziyaretçi çekmeyi başardı.

Taipei, Tayvan
Taipei, Tayvan

Gece kurulan pazarları ve hareketli sokakları ile canlı bir manzaraya sahip olan Taipei, keşfe çıkmak için harika bir şehir. Şehrin tamamına hakim olan Taipei 101 gökdeleninin tepesindeki gözlemevinden tüm şehri görebilirsiniz. Bu sene 9.3 milyon ziyaretçi ağırladı.

İstanbul, Türkiye
İstanbul, Türkiye

Hem Avrupa hem de Asya arasındaki eşsiz konumu göz önüne alındığında İstanbul, kültürel geziler için harika bir şehir olarak öne çıkıyor. Yüz yıllar boyunca şehri pek çok imparatorluk yönetti. Her köşesi tarih kokan İstanbul’u bu sene 8.6 milyon kişi ziyaret etti.

Seul, Güney Kore
Seul, Güney Kore

Seul’da her gezgin için can alıcı bir şeyler var. Geleneksel Budist tapınakları, gökdelenler, eski çay bahçeleri ve güzel parklarıyla Seul 7.7 milyon turisti ağırladı.

Guangzhou, Çin
Guangzhou, Çin

Guangzhou, tatil amaçlı yolculardan çok iş amacıyla gelen yolcuları çekiyor. Çin’in üçüncü büyük şehri olmasının yanı sıra Hong Kong’a da yakın bir konumda yer alıyor. Ayrıca Güney Çin Denizi’ne olan yakınlığı sayesinde büyük bir ticaret limanı haline geldi. Bu sene 9.1 milyon ziyaretçi çekti.

Prag, Çek Cumhuriyeti
Prag, Çek Cumhuriyeti

Tarih meraklılarının ziyaret ettiği Prag, çarpıcı barok ve gotik mimarisiyle 600 yıl öncesine dayanan güzelliğini koruyor. Noel Pazarı, Avrupa’nın en popüler yerlerinden biri. Bu sene 8.6 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Mekke, Suudi Arabistan
Mekke, Suudi Arabistan

Bir çöl şehri olan Mekke, İslam inancının da merkezi konumunda. Bu yüzde her sene milyonlarca Müslüman, Hac ibadetini yerine getirmek için Mekke’yi ziyaret ediyor. Bu sene 8.7 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

Miami, Florida
Miami, Florida

Irma Kasırgası nedeniyle zor günler yaşayan Miami, dünyaca ünlü plajlara ev sahipliği yapıyor. Bu sene ise 8.1 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

Diğer foto galerileri incelemek için tıklayın

Selin Çatak :