1+1 Daire İçin Uygun Mobilya Fikirleri

4929

Son dönemlerde popülerleşen 1+1 daire seçenekleri, ülkemizde çok da eskilere dayanmıyor. Kültürümüzde evler, geniş ve metrekare bakımından büyük olmasına rağmen son yıllarda artan şekilde daha küçük daireler inşa edilmeye başlanıyor. Daha az alanda daha çok daire inşa etme ihtiyacının da bir gereği olarak yapılan bu daireler için dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Ayrıca, değişen aile yapısı ile birlikte daha az bireyin bir arada yaşamasıyla daha küçük evlere ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında dairelerin dekorasyonu geliyor.

Küçük metrekareye sahip olması sebebi ile dairelerin daha etkili şekilde kullanılabilmesi için bazı hususlara özellikle dikkat edilmeli. Bu hususların başında da mobilya seçimi geliyor. Mobilya seçimi yapılırken fonksiyonel ve az yer kaplayan modellerin tercih edilmesi daha doğru oluyor. Bu hususlarda koltuklar, dolaplar, sandalye ve masalar için az yer kaplayan ve mümkün olduğu kadar katlanabilen modeller seçilmesi gerekiyor. Kanepe ve koltuk seçimi için bu husus önemli olurken açıldığında yatak olarak kullanılan modeller, gerekli durumlarda çok işe yarayabiliyor. İşleri bitirerek kapatıldığında daha az yer kaplayarak tekrar kullanılabiliyorlar. Katlanır ya da duvara sabitlenmiş özellikte masaların 1+1 daire için kullanılması daha rahat oluyor. Bu masalar ihtiyaç olduğunda açılırken ihtiyaç olmadığında ise çok yer kaplamadan durabiliyor.

1+1 Daire Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilyalar kadar diğer dekorasyon fikirleri de 1+1 daire seçenekleri için ferah bir ortam oluşmasında etkili oluyor. Bu konuların başında dairenin içerisinde kullanılacak duvar boyaları geliyor. Duvar boyaları için tercih edilecek olan boya renginin açık renk olması daha geniş bir ortam hissi uyandırıyor. Açık rengin insanda sağladığı geniş alan hissi ile birlikte daireler olduklarından daha büyükmüş gibi görünebiliyor. Bununla birlikte yer döşemeleri için de aynı şekilde açık renk tavsiye ediliyor. Açık renk yer döşemeleri, pencereden sağlanan ışık özelliklerine göre döşendiğinde kullanım rahatlığı oluşturuyor. Bunlara ek olarak tercih edilecek mobilyaların renkleri de önem taşıyan konular arasında yer alıyor. Beyaz renk ve açık tonlarda bulunan mobilyalar, ferah ortam oluşturmak için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Fonksiyonel olarak seçilecek olan mobilyalar ile birlikte çok daha rahat ve geniş ortamlar sağlanabiliyor. Mobilya seçenekleri arasında bu özellikler dikkate alınarak istenilen şekilde ürünler seçilmesi ile 1+1 daire seçeneklerini daha ferah ve rahat şekilde kullanmak isteyenler istedikleri dekorasyona ulaşabiliyor.

1+1 Daire Kimlere Hitap Eder?

Her geçen gün daha fazla kişiye hitap eden 1+1 daire seçenekleri, öncelikle yeni evlenmiş olan çiftler için ilgi çekici oluyor. Metrekare olarak büyük olmayan bu daireler, az kişi için rahat şekilde kullanım sağlıyor. Üstelik az miktarda mobilya ile istenilen şekilde dekorasyonu yapıldığından daha az masraf oluşturması yeni evli çiftler için avantaj olarak görülüyor. Benzer şekilde öğrenciler ya da bekar olarak yaşayanlar için de bu daire seçenekleri uygun olarak değerlendiriliyor. Kiralık seçeneklerinde daha uygun fiyatlı olarak sunulabilen bu daireler ilk etapta maliyet avantajı ile sunulmaya başlanıyor. Daha sonrasında oluşabilecek diğer giderler dolayısıyla da öğrenci ve bekar olan kişiler için sorun yaşatmayacak bu seçenekler, ağırlıklı olarak ülkemizde büyük şehirlerde karşımıza çıkıyor. Üniversite çevresinin kalabalık olduğu bu şehirlerde, ek olarak kısa süreli kiralamalar için de bu daire türleri kullanılıyor. Aynı zamanda turistik şehirlerde de kiralama işlemleri için stüdyo daireler tercih ediliyor.

1+1 daireleri geniş gösterecek dekorasyon fikirleri

Stor perde kullanın: Günümüzde klasik perdeler, yerlerini stor adı verilen perdelere bırakmıştır. Bu tip perdelerin en önemli özelliği evi daha ferah göstermesidir. Pencere boyutuna göre tasarlanmış olan ürün, duvardan aşağıya kadar sarkmadığı için sadece pencerenin olduğu bölümü kapatmaktadır. Böylelikle daireniz çok geniş gözükecektir.

Akıllı mobilyalardan vazgeçmeyin: Değişen daire konseptlerine uygun olarak birçok farklı tarzda mobilya üretilmektedir. Özellikle işlevselliği ile dikkat çeken akıllı mobilyalar, küçük daireleri çok daha geniş gösterme konusunda son derece başarılıdır. Açıldığı zaman yatak haline gelecek olan bir koltuk yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra yemek masası için de aynı fikir uygulanabilir. Küçük ve şirin bir yemek masası, eğer katlanabilme özelliğine sahipse, açıldığı zaman daha büyük bir hale gelecek ve misafirlerinizi iyi bir şekilde ağırlamanızı sağlayacaktır.

Gizli raflar alanınızı genişletecek: Gizli raflar, 1+1 daireleri geniş gösterecek dekorasyon fikirleri içinde çok büyük bir öneme sahiptir. Taban bölümünden başlayarak tavana kadar uzanan ve duvar içine gömülü olan rafları tercih edebilirsiniz. Böylelikle rafın olduğu bölümde bir çıkıntı olmayacak ve ev ferah bir yapıya kavuşacaktır.

Televizyonu duvara monte edin: Evi geniş gösterme konusunda televizyonun bulunduğu yer çok önemlidir. Bu noktada televizyon ünitesi kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir. Duvara monte edilmiş olan televizyon sayesinde çok geniş bir yer kazanmanız mümkün olacaktır. 1+1 daire nasıl dekore edilir noktasında duvarları verimli bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

Açık renkleri tercih edin: Açık renkler, hem evin geniş görülmesini sağlayacak hem de daha ferah bir ortamın olmasına büyük bir katkıda bulunacaktır. Bu anlamda beyaz renk çok sık tercih edilmektedir.

Ek eşyalardan kaçının

1+1 daireleri geniş gösterecek dekorasyon fikirleri ile alakalı olarak biblolardan kaçınmak gerekmektedir. Çünkü küçük dairelerde tercih edilecek olan biblo, daha sıkışık bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sehpa seçimleri de bu ilkeye göre yapılmalıdır. Altında depolama alanı olan ve farklı amaçlar için kullanabileceğiniz güzel bir sehpa satın alabilirsiniz. Sehpalarda ahşap ön plana çıkarken dairenin tasarımı ile uyumlu olan metal sehpalar da tercih edilebilmektedir. Geniş bir sehpa yerine daha dar ve alçak bir ürün kullanılmalıdır.

PAYLAŞ