✅ Yeni imar affı kanunu hangi maddeleri içeriyor❗

7285

İmar Barışı Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile imar affı için başvurular başladı. Projeden yararlanacak olan yapılar için başvuru süresi 8 Haziran 2018’de başladı. Başbaban Binali Yıldırım, İmar Barışı başvurularının 8 Haziran 2018’den 31 Aralık 2018 tarihine kadar devem edeceğini belirtirken, e-devlet sistemi üzerinden Yapı Kayıt Belgesi başvurularının yapılabileceğini açıkladı.

Peki 2018 Torba Yasası ile yürürlüğe giren yeni imar affı kanunu hangi maddeleri içeriyor? Kanunun tüm içerikleri hakkında bilgi edinmek için haberimizi okumaya devam edin…

İmar Affı kanunu nedir?

Yapıların imar kuralları ve yapı mevzuatlarına uygun şekilde yapılmaması, izinsiz şekilde yapılması veya kullanılması, yapının kaçak olmasına neden olur. İmar Barışı Kanunu, bugüne dek kaçak şekilde yapılmış yapıların, imar sorunlarının çözülmesi kayıt altına alınması ve yapı kullanım izinlerinin alınması için çıkarılmış bir kanundur. En yalın tabiri ile kaçak yapılara, resmiyet kazandırılması, imar affıdır.

İmar affı kanunu, 2981 sayılı kanun ile belirlenmiştir. İmar ve gecekondu yasalarına uymayan- mevzuata aykırı şekilde inşa edilmiş veya inşası devam eden tüm yapılar hakkında işlemleri düzenleyen ve hak sahiplerinin imar- mülkiyet sorunlarını çözen yasa, İmar Barışı Kanunu ya da imar affı olarak bilinmektedir. Ayrıca imar affının satılık daire ve kiralık daire ilanlarına olumlu etki etmesi bekleniyor.

Yeni imar affı hangi maddeleri içeriyor, 2018 düzenlemelerine göre imar affı nasıl yapılıyor?

İmar affı kanunu içerikleri

Tamamen ya da kısmen kaçak yapılar, izne tabi olmayan tüm gayrimenkuller imar affı kapsamından yaralanabilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı çalışmaları ile belirlenen, emlak vergisinden, tapu ve kadastro bilgilerine dek pek çok kurum ve kuruluşun bilgi- veri ve çalışma prosedürlerini içeren İmar Barışı kapsamları için, projeden yararlanabilecek yapılar mevzuat ile açıklanmıştır;

  • Konuma göre imar affından yararlanabilecek yapılar;

Belediye ve mücavir alan sınırlarında bulunan yapılar, İmar Barışı Kanunu 6785 sayılı Kanunda belirtildiği şekilde ve 1605 sayılı yasanın eklenmiş; Ek 8 ile 8. maddelere göre yararlanabilecek yapılar belirtilmiştir. 103. madde kapsamındaki alanlarda inşa edilmiş yapılar, B bendi ile belirlenmiş olanların dışındaki; sanayi, depolama, turistik ve tarımsal yapılar, olarak nitelendirilmiştir.

Anlaşma talebinde bulunulmuş yapılar için de imar barışı sağlanacaktır.

  • İmar planında başka amaçlarla ayrılmış olduğu belirtilen, sınai kuruluşların tehlikeli madde depoları için ayrılmış yerlerde mevzuata aykırı şekilde yapılmış; ruhsatsız yapılar imar barışından yararlanamayacaktır.
  • Askeri bölgeler imar barışı kapsamından yararlanamıyor.

2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu ile yapı yasağı olan veya Milli Savunma Bakanlığı’nca kullanılan askeri bölgeler ile havacılık kanunuyla belirlenmiş yasaklı bölgelerde yer alan ruhsatsız yapılar da imar affı kanundan yararlanamayacak.

Çanakkale Boğazı için belirlenen imar barışı

Yeni imar affı hangi maddeleri içeriyor haberinde yer alan Çanakkale Boğazı imar affı projesi için; 1983 yılından sonra Çanakkale Boğazı’nda yapılan yapıların imar kanunundan yararlanamayacağı belirtildi. İmar affı içeriğinde; kamusal alanların koruma altında olduğu belirtildi.