UYARI
İnternette gezmek için Internet Explorer 7 kullanıyorsunuz, sitemizi ve diğer siteleri daha iyi görüntüleyebilmek için tarayıcınızın güncel bir sürümüne geçmenizi tavsiye ediyoruz!
Internet Explorer'ın daha güncel sürümünü yüklemek için buraya ya da Google Chrome yüklemek için buraya tıklayın.
Google+

“Yeni düzenlemeler sektöre teşvik sağladı”

Expo Turkey by Qatar Fuarı bugün kapılarını açtı. hurriyetemlak.com 19.4.2017 15:24:12
+ A -
Expo Turkey by Qatar Fuarı, 300’den fazla Türk firması ve Körfez Bölgesi’nden 3 binden fazla iş insanını bir araya getirerek iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiriyor. 

“Türkiye-Katar arasındaki ticaret hacmi katlanarak artıyor”
Ticaret ve Sanayi Odaları Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Ahmed Bin Towar Al Kuwari; “Türk iş adamlarını ülkemizde ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz. Katar’ın kalkınmasının yükselişte olduğu bu zamanlarda bu fuarın bizim için çok önemli bir yeri var. Katar’da da kullanılan kaliteli Türk ürünlerini burada görmekten dolayı mutluyuz. Türkiye’nin ekonomi alanında çok büyük tecrübeleri var ve biz Katar Devleti olarak Türkiye’nin engin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. 
Katarlı iş adamlarının da tıpkı bizler gibi Türkiye’ye ayrı bir ilgisi ve sevgisi var. Katar Ticaret ve Sanayi Odaları Başkan Yardımcısı olarak Katarlı iş adamlarımızın, Türk pazarını kalkındırmasına bizler de destek veriyoruz. Türkiye’de de inanılmaz fırsatlar olduğunu biliyoruz. 
Türkiye’deki altyapı kanun yönetmeliklerinin çok iyi bir şekilde düzenlenmiş olmasından dolayı özellikle Türkiye ile çalışmak istiyoruz. Son zamanlarda Türk şirketlerinin Katar’ın altyapısının inşasında çok büyük rolleri oldu. Bu sebeple biz Türk şirketlerini destekliyoruz ve burada olmalarını istiyoruz. Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacmi her iki yılda bir katlanarak artıyor. İki ülkenin altyapısı, kanuni mevzuat altyapısı ve imkanları itibariyle her iki tarafın iş adamları için de çekici bir ortam yaratıyor. Bunlar arasında gayrimenkul sektörü en önemli sektörlerden biri ve Aziz Torun Bey de onun temsilcilerinden biri. Biz önümüzdeki dönemlerde çok daha büyük bir işbirliğini arzu ediyoruz.” dedi. 

“Son 10 yılda gayrimenkul sektörü çok gelişti”
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Aziz Torun, “Sayın başkan yardımcısının da ifade ettiği gibi Türkiye ile Katar arasında gelişen ve büyüyen bir işbirliği var. Katar’da düzenlenen bu fuar bir ilk ve Türkiye için de, Katar için de çok önemli. Bu fuarın Gayrimenkul sektörü açısından önemine de değinmek istiyorum. Türkiye taahhüt işinde dünyada ikinci sırada yer alıyor. Burada da birçok altyapı hizmetinde Türk müteahhitleri görev alıyor. Türkiye gayrimenkul sektörü bakımından çok gelişti. Turizm, perakende ve hizmet sektörü açısından da ayrıca Türk misafirperverliği de var. Son 10 yılda gayrimenkul sektörü ciddi bir gelişme kaydetti. Standartlar çok yükseldi. Özellikle İstanbul ve benzeri şehirlere baktığımızda, dünyadaki emsalleriyle karşılaştırdığımızda Londra, Dubai gibi… Çok daha farklı avantajları var. Özellikle son dönemde yapılan düzenlemelerle sektöre teşvik de sağlanmış oldu. 
Yeni düzenlemelerle birlikte Türkiye’den gayrimenkul alanlara oturma izni veriliyor. 1 milyon dolarlık gayrimenkul alana ise vatandaşlık hakkı veriliyor. Ayrıca daha yeni yürürlüğe giren KDV muafiyeti getirildi. Biz bu gelişmeyi ilk defa burada uygulamış olacağız. Hem bireysel yatırımcılar, hem konut hem de ticari gayrimenkuller için yüzde 18’lik bir KDV avantajı var. Bu teşviklerle gayrimenkul sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Kendilerini Türkiye’ye yatırıma davet ediyorum. Gördüm ki başkan yardımcısı Türkçe de biliyor, Türkiye’yi de seviyor, sık sık da geliyormuş. İnşallah Türkiye’den gayrimenkul alır da bu ilişkiyi geliştirme fırsatını yakalamış oluruz.” dedi.